Joób Kristóf írása a Mandiner hetilapban.
Nárcisztikus Jezábelnek minősítette Shane Vaughn konzervatív mississippi prédikátor Meghan Markle-t az Oprah Winfrey-nek nemrég adott nagyinterjú kapcsán. Jezábel az Ószövetségben, a Királyok könyvében szerepel Akháb izraeli király föníciai származású feleségeként. A Szentírás szövege az idegen, pogány hatás veszélyének megtestesítőjeként mutatja be Jezábelt, a király rossz szellemeként, aki az uralkodó feleségeként hazája, Fönícia tisztátalan bálványimádó kultuszát terjesztette Izraelben, és megölette az Úr prófétáit. Még ha Vaughn tiszteletes kijelentésének dörgedelmes ószövetségi hangvételétől eltekintünk is, vitathatatlan, hogy a közrendű származású, nem igazán kiemelkedő színészi karriert maga mögött tudó, elvált külföldiként a brit uralkodói családba beházasodó Markle igen jelentős hatással volt az utóbbi időszakban a Windsor-ház megítélésére.
A Windsor-ház bukásának víziója
A monarchia vélhetőleg nem fog azonnal összeomlani az Oprah Winfrey sokatmondó tekintete és empatikus testbeszéde bátorítására megnyíló sussexi hercegné szavainak hatására. De Markle panaszai között egyebek közt szerepelt a királyi család állítólagos rasszizmusáról szóló vád is mint napjaink egyik mediális ultima ratiója, ami nem sok jóval kecsegtet a Windsorok számára. Az uralkodócsalád elpusztításának toposza több helyen is felbukkant a hercegi pár viselt dolgaival összefüggésben. Meghan Markle apja a brit királyi család tönkretételéről beszélt már 2020 elején a „megxit” hatására, és azt vetette lánya, illetve Harry herceg szemére, hogy a monarchiát olyan „Walmart áruházzá züllesztik, amelynek korona van a tetején”, arra utalva ezzel, hogy semmitől nem riadnak vissza a népszerűség és a vele járó pénz megszerzése érdekében.
A YouGov felmérése szerint többen vannak azok, akik negatívan vélekednek Markle-ról, mint akik kedvelik”
Andrew Morton brit író pedig úgy véli, hogy a mostani válságot akár előre is látni lehetett volna bizonyos jelekből. A Diána hercegné életrajzát is jegyző szerző még 2018-ban, az ifjú pár szenzációs lakodalmát övező médiacirkusz kellős közepén jelentette meg Meghan – Hollywoodból a Buckingham-palotába című könyvét a menyasszonyról. Ebben többek között arra is kitér, hogy Markle felmenői között van I. Róbert skót király (Robert the Bruce), aki 1314-ben legyőzte az angol hadat, és mind a mai napig az angol koronától függetlenedni kívánók ikonja északon. Morton szerint a pár „leszámolása” az uralkodócsaláddal egyben a brit nép ellen elkövetett frontális támadás is. Különösen annak az éles kontrasztnak a fényében, hogy milyen fegyelmezettséggel látja el feladatát a Vilmos és Katalin alkotta másik hercegi páros – jóllehet az ő esetükben sem dinasztikus szempontok alapján kisakkozott, hanem szerelmi házasságról lehet beszélni.